Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu personalizowania treści dla odbiorców. Każdy użytkownik może wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej, co spowoduje, że nie będą gromadzone żadne informacje.

PPH DREW-MIŚ

Aktualności

28.08.2019

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego nawet najtrwalsze gatunki drewna można oszpecić i osłabić niewłaściwym mocowaniem. Z pomocą nadchodzą nowoczesne systemy montażu niewidocznego przeznaczone do tarasów oraz elewacji. Ukryte elementy montażowe to nie jedyna z ich zalet. Umożliwiają samodzielny, a zarazem w pełni profesjonalny montaż, który pozwala drewnu oddychać i pracować przez wiele lat.

Drewno nigdy nie bierze wolnego i ciężko pracuje przez cały rok. Co to znaczy? Deski reagują na zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza — pęcznieją lub kurczą się, wchłaniają wilgoć albo oddają ją. Oprócz tego, jak na naturalny surowiec przystało, drewno stale oddycha. Dlatego przy planowaniu tarasu lub elewacji kluczowe jest zachowanie odpowiednich odstępów między poszczególnymi elementami (minimum 5 mm) i zapewnienie efektywnej wentylacji dla całej konstrukcji.

Nie każda sauna jest zdrowa

Weźmy dla przykładu miesiąc lipiec. Zazwyczaj w tym okresie możemy spodziewać się intensywnych burz i opadów, po których zaraz wychodzi upalne słońce. W ten sposób pomiędzy podłożem a spodem elewacji/tarasu tworzy się piekielna sauna. Pomyślmy teraz o elewacji zewnętrznej budynku od nasłonecznionej strony. Pomiędzy deskami a ścianą zbiera się masa wilgotnego i rozgrzanego powietrza, które nie ma kompletnie żadnego ujścia. Co się dzieje? Jeżeli nie mamy dobrej membrany to wilgoć może wniknąć w ścianę. Tego na pewno chcemy uniknąć. Dlatego warto zainwestować w system montażu niewidocznego, który skutecznie zapobiega tego typu problemom. My mamy spokój, a drewno ma czym oddychać.

Zachowaj dystans

Kolejna niebezpieczna sytuacja to deski za ciasno spasowane między sobą lub przylegające bezpośrednio do legarów. Czasem słyszymy, że drewno zostało starannie zabezpieczone, a jednak taras zaczyna gnić w punktach konstrukcyjnych. Dlaczego? To proste, wszystko przez brak dystansu i wentylacji między legarem a deską. Jak już wspominaliśmy — drewno stale i niezauważalnie zmienia swoje wymiary. Przez zbyt ciasne spasowanie desek powstają niepotrzebne naprężenia i cała elewacja może odskoczyć od ściany.

Przedstawionym sytuacjom jednak łatwo zapobiec — wystarczy odpowiedni i przemyślany montaż. Do wyboru mamy kilka sprawdzonych systemów montażu niewidocznego, przeznaczonych zarówno do mocowania tarasu, jak i elewacji. Przyjrzyjmy się im bliżej:

Tiga

„Ten innowacyjny system montażu dedykowany jest do desek elewacyjnych o profilu TIGA. W praktyce to szybki, wytrzymały i estetyczny montaż oparty na specjalnych klipsach. Z łatwością łączymy listwy fasady, uzyskując zawsze jednakowy odstęp od fugi. Zatrzaskowe łączniki zapewniają dodatkową ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków pogodowych, takich jak opady, promieniowanie UV lub silny wiatr. Listwy mocujemy w sposób punktowy i przesuwny, dzięki czemu drewno może pracować w kontrolowanym przez nas zakresie. Mocowanie regulujemy za pomocą śrub. Wszystkie elementy TIGA są zabezpieczone przed korozją, a my otrzymujemy piękną elewację, pozbawioną widocznych dziur i wkrętów.” — rekomenduje Darina Lazarova, ekspert JAF Polska

System TIGA oferowany jest m.in. do desek z Modrzewia Syberyjskiego, Termojesionu, Termososny oraz drewna Cedrowego.

Dila

To ukryty system montażu tarasów wykonany ze stali nierdzewnej A2. Rekomendowany do wszystkich egzotycznych odmian drewna.

Umożliwia szybki i solidny montaż tarasu za pomocą metalowych złączek. Złączki posiadają dwa przedłużone otwory na wkręty, które ułatwiają pozycjonowanie. Każda ze złączek montowana jest tylko do jednej deski, a następnie wsuwana pod drugą i przykręcana do legara. System pozwala też na ewentualną wymianę zużytej lub uszkodzonej deski. Wysokość łącznika tworzy optymalną odległość między powierzchnią deski oraz konstrukcji nośnej, co zapobiega tworzeniu się stojącej wody. Drewno ma wówczas właściwe warunki do schnięcia, co znacząco wydłuża trwałość i żywotność całego tarasu. Co więcej, stal nierdzewna jest również bardziej odporna na zmienne warunki atmosferyczne niż jej plastikowe odpowiedniki.

Złączki przeznaczone do desek o grubości 21 i 25 mm.

DielenFix

System przeznaczony do profesjonalnego montażu rodzimych (europejskich) gatunków drewna oraz Modrzewia Syberyjskiego, drewna miękkiego lub zawierającego kwasy. System wykonany przez austriacką firmę SIHGA działa w oparciu o system złączek montowanych na tej samej zasadzie, co w systemie DILA. Czym się różni?

„Złączki wykonano z opatentowanego tworzywa sztucznego SIHGAMID®, które utrzymuje swoje znakomite parametry techniczne przez wiele lat i nie ulega zmęczeniu. Materiał ten jest bardzo wytrzymały, odporny na pęknięcia, silne promieniowanie UV, wysokie oraz niskie temperatury. Konstrukcja złączek harmonijnie współgra z naturalną pracą desek tarasowych, zapobiegając tworzeniu się rys oraz powstawaniu naprężeń i pęknięć.” tłumaczy Łukasz Walczak, ekspert w JAF Polska

System zapewnia dylatacje zarówno od spodu, jak i między poszczególnymi deskami.

Albo BSH, albo wcale.

30.07.2019

Albo BSH, albo wcale.

Przedstawiamy drewno konstrukcyjne do zadań specjalnych. Nie straszna mu duża rozpiętość konstrukcji, ani duże obciążenia. Oferuje imponujące możliwości nośne i atrakcyjną gamę wymiarów. BSH to moc natury, która jest wytrzymalsza niż stal. Materiał przeznaczony do obiektów, gdzie ludzkie bezpieczeństwo stoi na pierwszym miejscu.

Drewno konstrukcyjne BSH to odpowiednik Mercedesa AMG —topowa odmiana produktu, który od początku oferuje bardzo wiele. Innymi słowy: materiał budowlany z najwyższej półki. Powstaje w procesie równoległego klejenia kilku warstw świerku. W hierarchii oferowanych parametrów stoi ponad drewnem litym C24KVH®, a nawet wzmocnionym KVH Duo/Trio®. W czym tkwi jego fenomen? Dowiedzmy się!

Gdy nie ma miejsca na półśrodki

Każda budowa to duże wyzwanie i zarazem wielka odpowiedzialność. Jednak niektóre obiekty ponoszą odpowiedzialność jeszcze większą, bo zbiorową. Są to wielkopowierzchniowe obiekty użyteczności publicznej: baseny, magazyny, hale sportowe oraz produkcyjne. Majestatyczne, efektowne, lecz i obarczone licznymi wymogami. Nic dziwnego! To budynki, które z założenia skupiają pod jednym dachem mnóstwo ludzi, drogocennych przedmiotów i maszyn jednocześnie. Dlatego już na etapie projektu należy przewidzieć, przeliczyć i wykluczyć wszystkie słabe punkty konstrukcji. Zalicza się do nich wytrzymałość na zginanie, rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien, ściskanie i ścinanie. Kluczowy w tym przypadku jest dobór właściwych materiałów budowlanych, które zapewnią odpowiednią wytrzymałość, trwałość i przede wszystkim bezpieczeństwo— podczas codziennego użytkowania, jak i nieoczekiwanych zdarzeń, np. pożaru. Powyższe kryteria z powodzeniem spełnia drewno konstrukcyjne BSH.

Synergia natury i technologii

Nie od dzisiaj wiadomo, że drewno klejone ma znakomitą zdolność nośną przy względnie niskiej masie własnej. W przypadku BSH mówimy o połączeniu co najmniej trzech równolegle klejonych, suszonych desek lub lameli z drewna iglastego. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu drewno świerkowe. Klejenie drewna konstrukcyjnego BSH daje możliwość uzyskania większych przekrojów i imponujących długości. Jest tym samym bardziej stabilne i wytrzymałe od drewna litego. Klejenie drewna zapobiega również pęknięciom, które spotykamy przy drewnie litym. W praktyce pęknięcia BSH zdarzają się rzadko i zazwyczaj są drobne oraz powierzchniowe.

Warto wiedzieć, że konstrukcja drewniana jest lżejsza niż stalowy szkielet o tej samej nośności. Jest też bezpieczniejsza od stali w aspekcie przeciwpożarowym — niezabezpieczone drewno wolniej poddaje się wysokiej temperaturze, więc konstrukcja drewniana jest dłużej stateczna i nośna. Jak widać, BSH stanowi silną konkurencję dla innych materiałów konstrukcyjnych, takich jak stal czy żelbet.

BSH w Polsce dopiero zdobywa popularność, od lat robiąc furorę na zachodzie. Gwarantuje stabilność wymiarową i łatwość obróbki. Nie pęcznieje, ani nie odkształca się. Jest też znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oprócz tego, dzięki impregnacji klasy 1 lub 2 drewno może być chronione przed atakiem insektów oraz grzybami. BSH sprawdza się nawet w chemicznie agresywnym otoczeniu. Spotykamy je np. w halach pływackich, centrach sportowych i salonach samochodowych. To pewny i przemyślany wybór na szkielet budynku, więźbę dachową i inne elementy konstrukcyjne.
— dodaje Sławomir Perliński, specjalista od drewna konstrukcyjnego

Umożliwiamy zamówienie elementów z BSH według indywidualnych potrzeb klienta i specyfikacji projektu. Dzięki temu bezstratnie uzyskamy belki na wskazaną długość w wybranej klasie wytrzymałości (GL 24h, GL 28c).

Wymiary robią wrażenie:

  • długość maksymalna: 55m
  • wysokość maksymalna: 225cm
  • szerokość maksymalna: 30cm

Natury nie trzeba poprawiać

18.12.2018

Natury nie trzeba poprawiać

Natury nie trzeba poprawiać

Po nocy nadchodzi dzień, po zimie witamy wiosnę, a pod wpływem słońca – drewno szarzeje. Dowiedzmy się, co to oznacza dla naszego tarasu i elewacji.

Natura ofiarowała nam drewno, a człowiek uznał, że już zawsze ma być brązowe. Czy słusznie? Nic bardziej mylnego! Srebrzysta patyna na powierzchni desek to rzecz równie naturalna, co sęki i słoje.

Cena nie gra roli

Za jedno z najdroższych i najlepszych gatunków drewna na świecie uchodzi drewno tekowe (teczyna). Pochodzący z Azji południowej Teak to gatunek, który wyróżnia się dużą zawartością substancji oleistych oraz kwasu krzemowego. Dzięki temu nie puchnie od wody i wykazuje wzmożoną odporność na działanie szkodliwych substancji – z jego drewna wykonuje się nawet obudowy akumulatorów. Nie straszna mu również sól morska czy termity. Nic więc dziwnego, że od zarania dziejów upodobali go sobie armatorzy. Obecnie używane jest do wykładania pokładów statków, zwłaszcza żaglowców (chociażby „Dar Młodzieży”) i luksusowych jachtów z całego świata. Czy to drewno również szarzeje? Oczywiście, że tak! Czy właściciele jednostek walczą z tym procesem, malując je na brązowo po każdym rejsie? Jasne, że nie!

Szare, czyli zdrowe

Drewno szarzeje ze względu na zawartą w sobie ligninę. Lignina odpowiada za zwartość struktury drewna, nadając mu sztywność i twardość. Zawdzięczamy jej również srebrzystą patynę, która pokrywa i chroni powierzchnie wystawione na działanie warunków atmosferycznych, w tym promieni UV. Ten efekt to pierwotna cecha drewna, naturalna niczym cztery pory roku. Świadczy o zdrowej i prawidłowej reakcji na zmiany pogody, niezależnie od gatunku oraz ceny.

Siła z natury

Nie trzeba wyruszać w rejs do Azji, żeby znaleźć naturalnie silne drewno. Ciekawą propozycją jest Termososna, czyli drewno sosnowe, które zostało poddane obróbce termicznej w specjalnych piecach. Profesjonalnie przeprowadzony proces termowania sprawia, że europejskie gatunki drewna stają się równie trwałe, co legendarne pod tym względem drewno egzotyczne. Termososna będzie również tańsza niż np. popularny Bangkirai.

Drewno termowane nie wymaga konserwacji. Pod wpływem wysokiej temperatury sosna zyskuje ciepły karmelowy odcień z wyrazistymi sękami, a następnie stopniowo szarzeje pod wpływem słońca. Brytyjskie badania dowodzą, iż uszlachetnione w ten sposób drewno jest odporne na biodegradację nawet do 30 lat. Wzrasta również stabilność wymiarowa oraz właściwości izolacyjne (aż o 25%). To idealny wybór na modny taras i elewację w stylu rustykalnym lub skandynawskim.

Nasza sosna pochodzi z wysoko położonych obszarów Finlandii, więc z natury jest bardziej wytrzymała na warunki pogodowe niż jej polska siostra. Dzięki eliminacji żywicy z drewna, problem powstawania wycieków mamy z głowy.– mówi Darina Lazarova, Product Manager w JAF Polska

Oprócz żywicy usunięte zostały również związki emitujące formaldehyd. Jest pozyskiwana wyłącznie z kontrolowanych terenów, a jej wycinka nie zagraża środowisku. Poczuj moc natury i ciesz się naturalnym wyglądem – bez potrzeby konserwacji.

JAF działa na rynku od blisko siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w różnych lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów Europy Środkowej. Działalność w Polsce rozpoczęliśmy w 2008 roku. Jesteśmy dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a 70-letnia tradycja w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów, stawia nas na pozycji jednego z liderów tej branży.

Witryna stworzona na platformie